Voluntari din Italia, veniți în misiune în dieceza noastră

În Republica Moldova au venit voluntari ai Asociației Misiunilor din Moldova (Trieste – Italia) în frunte cu Pr. Mario De Stefano, un prieten al Bisericii noastre locale de mai mulți ani și partener al unor proiecte ale Fundației „Regina Pacis”. În primă săptămână voluntarii italieni vor colabora cu tinerii din Parohia „Providența Divină” din Chișinău pentru organizarea unei tabăre de vară pentru copii. O altă săptămână va fi dedicată copiilor din Parohia din Stârcea, primită de Pr. Stanislav Obreja. Prezența voluntarilor din întreaga Europă și mai ales din Italia reprezintă unul dintre momentele cele mai interesante ale comunității noastre ecleziale, printr-un schimb continuu de experiențe, colaborări, prietenii și multe altele, în plus față de beneficiile educaționale. Putem spune că voluntariatul este o resursă importantă care trebuie evaluată, dar în același timp acesta trebuie dezvoltat în Republica Moldova, astfel încât voluntarii locali să fie prezenți alături de voluntari străini.