PREOȚI

#

Andrea Ballan

Născut: 19.11.1974, Belluno, Italia

Hirotonit: 22.06.2002,

Paroh, Parohia „Sfânta Fecioară Maria, Ajutorul Creștinilor”, Chișinău
În Dieceza de Chișinău din 2020

#

Mihai Balan

Născut: 16.09.1980, Iazu Vechi - Săveni, România

Hirotonit: 24.06.2007, Iași, România

Paroh, Parohia „Providenţa Divină”, Chişinău
Decan de Centru
În Dieceza de Chişinău din 2007
 
#

Vladimir Belokoni SCJ

Născut: 07.02.1981, Şestokova (Ucraina)

Hirotonit: 25.11.2007, Raşcov

Paroh, Parohia „Înălţarea Sfintei Cruci”, Tighina

#

Sergio Bergamin SDB

Născut: 06.03.1953, Padova, Italia

Hirotonit: 19.09.1981, Padova, Italia

Parohia „Sfânta Fecioară Maria, Ajutorul Creștinilor”, Chișinău
 
În Dieceza de Chișinău între 2005-2014 și 2019-
#

Artur Tomasz Chruslak

Născut: 15.08.1980,

Hirotonit: 07.05.2006, Radom, Polonia

Responsabil pentru Oratoriul „Sf. Donato” al Căii Neocatecumenale
 
În Dieceza de Chişinău din 2018
#

Petru Ciobanu

Născut: 12.09.1982, Ungheni

Hirotonit: 17.04.2014, Chișinău

Cancelar, secretar episcopal

#

Gabriel Cochiorca

Născut: 01.06.1993, Faraoani, România

Hirotonit: 23.06.2019, Chișinău

Vicar, Parohia „Providența Divină”;
În Dieceza de Chișinău din 2019.

#

Vasili Cohanovschii

Născut: 10.09.1984, Glodeni

Hirotonit: 06.01.2012, Chișinău

Paroh, Parohia „Sfântul Alois Scrosoppi” Chișinău
Responsabil pentru Comisia pentru copii şi tineret
#

Grigori Czubak

Născut: 15.01.1962, Ostrow Wielkopolski, Polonia

Hirotonit: 20.05.1988, Poznan, Polonia

Paroh, Parohia „Sfîntul Francisc de Assisi”, Râșcani 
Paroh, Parohia „Divina Îndurare”, Cupcini
În Dieceza de Chişinău din 2017
#

Andrei Dăscălașu

Născut: 12.12.1975, Onesti (Romania)

Hirotonit: 28.12.2002, Chisinau (Moldova)

Pastorație în Dieceza de Chișinău din 2002

Paroh, Parohia ”Sf. Anton de Padova” Crețoaia (2004)

Directorul Oficiului Diecezan pentru Comunicații (2003)

#

Marcin Januś SCJ

Născut: 28.09.1972, Tarnów, Polonia

Hirotonit: 06.06.1998, Bełchatów, Polonia

Paroh, Parohia „Sfânta Marta ”, Slobozia-Raşcov
În Dieceza de Chişinău din 2001
#

Piotr Kuszman SCJ

Născut: 21.02.1964, Niemodlin, Polonia

Hirotonit: 28.04.1991, Stadniki, Polonia

Paroh, Parohia „Sfânta Treime”, Tiraspol
În Dieceza de Chişinău din 1994
#

Cesare Lodeserto

Născut: 23.08.1960, Lecce, Italia

Hirotonit: 29.09.1985, Lecce, Italia

Vicar General al Diecezei de Chişinău
În Dieceza de Chişinău din 2000
#

Tadeusz Magierowski SCJ

Născut: 06.06.1964, Nysa, Polonia

Hirotonit: 28.04.1991, Stadniki, Polonia

Paroh, Parohia „Sf. Iosif”, Râbniţa
Decan de Transnistria
În Dieceza de Chişinău din 1992
#

Massimiliano Mazzotta

Născut: 10.11.1968, San Cesario di Lecce, Italia

Hirotonit: 29.06.1996, San Cesario di Lecce, Italia

Rector ecclesiae al Centrului Pastoral „Regina Pacis”, repsonsabil cu pastorația comunității italiene
 
În Dieceza de Chișinău din 2019